Запис у журналі заїзду-виїзду на автостоянку – це недостатній доказ укладання договору зберігання та не підтверджує прийняття автомобіля на зберігання. Такого рішення у справі №444/3133/19 дійшов Касаційний цивільний суд.
У квітні 2019 року у Львівській області на одній із автостоянок сталася пожежа. Її причиною стало коротке замикання електромережі автомобіля Renault Kangoo. В результаті цього Kangoo повністю згорів, а автомобіль Mercedes-Benz E220D, що стояв поруч, був сильно пошкоджений. Страхова компанія виплатила власнику "Мерседеса" страхове відшкодування в повному обсязі, після чого звернулася до суду із проханням стягнути з власника автомобіля Kangoo та власника автостоянки суму страхового відшкодування. На думку страхової компанії, вони повинні були солідарно нести відповідальність.
Жовківський районний суд Львівської області відмовив у задоволенні позову. Страхова компанія подала апеляційну скаргу, яку суд задовольнив. Львівський апеляційний суд стягнув усю суму відшкодування з власника автостоянки (приватного підприємця).
Справа зрештою потрапила до Верховного суду України. 15 лютого 2023 року Верховний суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду скасував рішення Жовківського районного суду Львівської області та ухвалу Львівського апеляційного суду, і ухвалив нове рішення.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Зокрема, на користь власника автомобіля Mercedes-Benz E220D із власника автомобіля Renault Kangoo стягнуто понад 652 тисячі гривень. Власника автостоянки визнано не винним.
Також із власника автомобіля Kangoo на користь страхової компанії стягнуто понад 8 000 гривень судових витрат, а на користь власника автостоянки стягнуто судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі 19 567 гривень та вартість сплати послуг адвоката у розмірі 65 225 гривень.
Вина власника автостоянки не була доведена, оскільки запис у журналі заїзду-виїзду на автостоянку не підтверджує прийняття автомобіля на зберігання (має бути письмовий договір прийняття на зберігання, як передбачає ч. 1 ст. 937 Цивільного кодексу України – квитанція, перепустка, жетон тощо). При цьому експертиза довела, що спалах автомобіля Kangoo стався через коротке замикання електромережі. За це відповідає власник.
Нагадаємо, раніше Другий апеляційний адміністративний суд фактично дозволив українцям їздити із плівкою на автомобільних номерних знаках, але з однією важливою умовою.