Ринок автомобільного палива лихоманить. Чому АЗС переписують цінники

У липні 2021 року в Україні лихоманить ринок автомобільного палива. Найсильніше це помітно по автогазу. На деяких заправках його вже продають по 17,7 гривень за літр, і це не межа...

Ринок автомобільного палива лихоманить. Чому АЗС переписують цінники - today.ua

Автогаз

В Україні середня вартість автогазу досягла вже 16,83 гривень за літр, встановивши тим самим рекорд. Але це середня ціна по країні. На деяких АЗС ціни помітно вище - 17-17,7 гривень.

Деякі експерти, наприклад, глава мережі Prime Дмитро Леушкин, вважає, що власникам автомобілів з ГБО потрібно готуватися до подальших фінансових випробувань. На його думку автогаз може подорожчати до 20 гривень за літр.

Експерти кажуть, що є декілька причин збільшення вартості автогазу в Україні.

По-перше, зростання світових цін на скраплений газ. Причому, подорожчання газу на світовому ринку триває. Так, наприклад, компанія Sonatrach на серпень заявила ціни на 25-45 доларів на тонні вище, ніж на липень.

По-друге, в Україні є дефіцит автогазу. За перші 25 днів липня в нашу країну ввезли 102 тисячі тонн скрапленого газу. Це на 12 тисяч менше, ніж за такий же період в червні.

Як відомо, в Україні виробляють лише 25% скрапленого газу від обсягів споживання. Решта газу - імпортний. У липні значно скоротилися поставки скрапленого газу з Росії і Білорусі.

Бензин і ДП

Ситуація з бензином і дизельним паливом в Україні не менш тривожна, але для водіїв вона не сильно помітна. Справа в тому, що Кабмін в травні ввів державне регулювання цін на бензин і дизельне паливо, і тому мережі АЗС змушені стримувати ціни.

Експерти вважають, що в Україні можуть тимчасово призупинити роботу деякі невеликі мережі АЗС. Це станеться, якщо продовжиться зростання оптових цін бензину і дизельного палива, і залишиться державне регулювання цін.

Підвищення вартості бензину і дизельного палива на оптовому ринку України відбулося на тлі ажіотажного попиту і дефіциту. Підвищення цін можна пояснити спекуляціями виробників палива і його імпортерів.

Таким чином, в серпні слід з великою часткою ймовірності очікувати подальшого зростання вартості автогазу. Також може збільшитися вартість бензину і дизельного палива, якщо не втрутиться уряд.

Раніше експерти Інституту споживчих експертиз провели нову експертизу бензину, який продають українські АЗС, і розповіли, де краще не заправлятися.