Today.ua

Як потрібно діяти у випадку ДТП: пам'ятка автомобіліста

Рано чи пізно з ДТП стикається кожен водій. Якщо ви не стаєте призвідником аварії, то винуватець може бути інший, але ви, як учасник дорожнього руху, теж потрапляєте в халепу. Звісно, ДТП - це завжди нерви, стрес і, в деяких випадках, паніка. Отже, слід чітко знати алгоритм  дій, щоб дорожньо-транспортна пригода, в яку ви потрапили, обійшлась якомога меншою кров'ю. На жаль, в деяких випадках цей вислів набуває буквального значення.

Перш за все, слід знати, що таке ДТП. Це - подія, що трапилася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або травмовані люди, або завдані матеріальні збитки.

Отже, в якій послідовності треба діяти, якщо вже ДТП сталася

Повна зупинка

Автомобіль має залишатися саме в тому місці, де відбулося зіткнення. Вмикайте аварійну сигналізацію і встановлюйте знак аварійної зупинки. На місці має залишатись не тільки ваш автомобіль, але й ви самі. Втеча з місця ДТП – це, в ліпшому випадку штраф, у гіршому – кримінальна стаття, якщо потерпіли люди.

Якщо є травмовані люди, негайно викликайте швидку. Навіть, якщо вони не подають ознак життя. Після цього викликайте поліцейських і по тому повідомляйте представникам страхової компанії.

Переміщувати автомобіль, який потрапив у ДТП, не можна

Не робіть цього самі і не давайте зробити іншим учасникам ДТП. Не слід також переміщувати предмети, що опинилися на дорозі внаслідок аварії. Якщо хтось намагається це при вас зробити, зафіксуйте хоча б, як усе було, на камеру, якщо не можете цьому завадити.

Свідки аварії

Спробуйте знайти свідків аварії. Адже саме їхні покази можуть стати в суді вирішальними, і саме вони можуть засвідчити відсутність вашої вини. Домовтеся з ними, що вони в разі потреби дадуть свої покази. Запишіть їхні номери машин, телефони, адреси.

Фотофіксація

Обовязково зробіть якомога більше фото з різних ракурсів усіх автомобілів, які стали учасниками ДТП. Детально зафіксуйте їхні пошкодження і їхнє положення на дорозі.

Європротокол

Європотокол можна оформити в тому випадку, якщо в ДТП немає потерпілих людей, а також якщо водії не перебувають у стані сп'яніння. Ще одна необхідна умова – сума завданої матеріальної шкоди не має перевищувати 50 тисяч гривень. У такому випадку водіють мають право самі скласти європротокол, бланк якого видається разом зі страховим полісом. Європротокол можна також заповнити онлайн на сайті  МТСБУ. Якщо водіям вдається досягти згоди щодо ступеню вини кожного з них, тоді вони можуть навіть не викликати поліцію.

Що мають робити поліцейські

Якщо європотоколом не обійшлося, поліцейські мають скласти свій протокол. Простежте за тим, щоб вони ретельно все зафіксували, до найменших деталей. Кожна з цих деталей може вартувати вам і грошей, і свободи. Адже якщо в ДТП є потерпілі, то адмінпротоколом не обійтися. Тоді відкривають кримінальне провадження.

Тест на алкоголь

Якщо вам пропонують його пройти, не відмовляйтеся, адже за відмову передбачена відповідальність. Якщо у вас алкоголю не знайшли, простежте, щоб це було зафіксовано в документах , а також вимагайте, щоби вам надали копію вашого тесту. Якщо, на ваш погляд, хтось з інших учасників ДТП може бути напідпитку наполягайте на проведенні експертизи. Якщо інша сторона відмовляється проходити тест, простежте, аби ця відмова була оформлена в протоколі.

Схема ДТП

Схема ДТП – це дуже важливо. Тому простежте, щоб усі автомобілі, які причетні до аварії, були на схемі правильно позначені. Перевірте вказану відстань між ними. Простежте, чи правильно виміряний і позначений гальмівний шлях. Та й кожен предмет, що випав чи відпав з автівок, також має значення.

Протокол про адміністративне порушення

Зазвичай протокол про адмінправопорушення складається на того, хто винен у ДТП. Деколи поліція складає протоколи на обох учасників аварії. Однак якщо ви переконані, що в аварії немає вашої вини, вимагайте, щоб протокол склали на справжнього винуватця.

Письмове пояснення

На місці ДТП поліцейський має запропонувати всім її учасникам написати свої письмові пояснення. Якщо інспектор сам не запропонував, скажіть, що ви хочете написати пояснення. Він зобов'язаний надати вам бланк. Чим більше деталей ви пригадаєте і напишете, тим краще. Але, звісно, усе слід писати лаконічно.

Що робити у випадку, якщо ви не згодні з діями інспектора

Якщо щось у складеному поліцейському протоколі викликає вашу незгоду, напишіть про це у відповідній графі протоколу, а також у своєму письмовому поясненні. Обов'язково сфотографуйте те, що ви написали.

Страховка

Для того, щоб отримати виплату по страховому полісу, необхідно разом з іншими учасниками ДТП заповнити бланк повідомлення про ДТП встановленого зразка та надати його страховій компанії.

Яка передбачена відповідальність за скоєну ДТП

Якщо в ДТП не були травмовані люди, то все може обійтися адмінстративним штрафом. У гіршому випадку – позбавленням права на керування транспортними засобами на 6-12 місяців. Якщо ж є потерпілі чи, не дай Боже, загиблі, тоді слідство проводиться за кримінальною статтею, і винуватцеві може загрожувати конкретний тюремний строк, і причому чималий. Усе залежить від наслідків ДТП.

Суд

Хто винен у ДТП, вирішує виключно суд. Усі документи, які оформили поліцейські, він має ретельно розглянути. Ви можете також у суді надати якісь додаткові аргументи на свою користь. На підставі усіх цих документів Феміда й ухвалюватиме рішення.

Памятайте: ДТП – це хоч і прикра подія, однак це ще не вирок. Якщо ви відчуваєте, що праві – боріться.

Нагадаємо, незабаром в Укроаїні камери автофіксації порушень ПДР фіксуватимуть не тільки перевищення швидкості, але й інші порушення на кшталт перетину подвійної суцільної смуги, проїзду на червоний сигнал і проїзду по смузі для громадського руху.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ