Today.ua

Через нові акцизи на паливо в Україні побільшало бензину низької якості, - дослідження

В Україні після підвищення 1 вересня 2024 року акцизів на пальне спостерігається збільшення у продажу бензину А-95 низької якості. Такого висновку в результаті нової масштабної перевірки на українських АЗС дійшов Інститут споживчих експертиз.

Бензин А-95 для перевірки взяли у 20 всеукраїнських та регіональних мережах АЗС, а також у мережах, які працюють у райцентрах та невеликих містах. У лабораторії зразки бензину перевірили за октановим числом, на вміст сірки та по об'ємним частинам ароматичних вуглеводнів та бензолу. Результати поділили на три зони, залежно від якості бензину.

Зелена зона

До цієї зони потрапили 9 мереж АЗС. У великих приватних мереж АЗС та у державної Укрнафти практично не можна зустріти бензин низької якості. Деякі регіональні мережі АЗС зі східних регіонів України також продають бензин хорошої якості, який навіть із запасом перевищує державні стандарти. Найвище октанове число у бензину А-95 у мережі SOCAR – 95,8. Тобто, там замість бензину А-95 практично продають бензин А-96. Не дивно, що у мережі SOCAR зараз найдорожчий бензин А-95 в Україні – 60,99 грн за літр.

У деяких мережах АЗС вміст сірки значно менший за норму – 6 мг/кг при нормі 10 мг/кг. У бензині мережі AMIC найменше міститься бензолу – 0,60% нормі не більше 1%.

Синя зона

До цієї категорії потрапили зразки бензину чотирьох мереж АЗС. Цей бензин відповідає вимогам ДСТУ, але його показники близькі до гранично допустимих значень.

Червона зона

До цієї категорії потрапив бензин А-95 семи мереж АЗС, але порушення вимог ДСТУ не були рекордними. До цієї категорії потрапили три великі мережі АЗС і чотири регіональні оператори роздрібного паливного ринку.

Таким чином, після підвищення акцизів на паливо, що відбулося 1 вересня 2024 року, якість бензину А-95 на українських АЗС почала знижуватися. Але ситуацію не можна назвати катастрофічною. Палива низької якості може стати більше, коли почнеться подальше зростання цін на бензин, дизельне паливо та автогаз (у вересні 2024 року найбільше подорожчав автогаз). На це також може вплинути запровадження щомісячного авансового платежу податку на прибуток з кожної АЗС, як планує зробити Кабмін (деякі трейдери можуть через це піти у "тінь", почати продавати низькоякісне паливо).

Нагадаємо, раніше ми показали салон нового українського позашляховика ЛуАЗ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ