Керування в тумані: поради, як не потрапити в ДТП

Автор: Максимов Віталій

Зима в нинішньому році обіцяє бути такою ж примхливою, як і в попередні роки. За заморозками слідують потепління. У таку пору року водіїв на дорогах часто чекає ожеледь і туман, що призводить до збільшення випадків ДТП. Сьогодні ми розповімо, як зробити так, щоб знизити ризик аварії при тумані.

Керування в тумані: поради, як не потрапити в ДТП - today.ua

Швидкість

Всі знають, що швидкість повинна бути безпечною. Але як визначити, яку саме потрібно вибрати швидкість в складних дорожніх умовах - коли туман, сутінки, ожеледь?

Досвідчені водії для самоперевірки на безпечній ділянці дороги при відсутності інших учасників дорожнього руху різко б'ють по гальмах. Якщо гальмівний шлях набагато менше відстані видимості, значить, швидкість вибрана правильно (наприклад, при видимості в 150 м шлях не повинен перевищувати 40 м).

Ми рекомендуємо на слизькому покритті тримати дистанцію до автомобіля, що йде попереду, як мінімум втричі більшу, в порівнянні з дорогою з нормальним покриттям. Врахуйте, відстань видимості може скорочуватися через темний час доби або погані погодні умови.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Чоловіки “штурмують“ ТЦК після ухвалення закону про мобілізацію: усі не встигнуть оновити свої дані

Скло

При помітної різниці температури повітря в салоні автомобіля і на вулиці відбувається запотівання скла. Найпростіший спосіб вирішити цю проблему - направити на скло сильний потік теплого повітря, а перемикач забору повітря перевести в положення "вулиця".

Але якщо у вас новий автомобіль, оснащений салонним фільтром, а сам фільтр давно не змінювався, це може і не допомогти. Доведеться купити новий фільтр. Це обійдеться вам приблизно в 200 гривень.

Керування в тумані: поради, як не потрапити в ДТП Можна скористатися також спеціальною рідиною, якої в цілях профілактики обробляють зсередини скло. Коштує вона від 30 гривень. Перед обробкою скло потрібно знежирити.

Оптика

Деяким водіям знайома ситуація, коли ввечері на трасі або під час дощу, сильного туману виходить з ладу лампочка ближнього світла. Правила дорожнього руху забороняють експлуатацію автомобіля з непрацюючою лівою фарою. Потрібно викликати евакуатор, брати буксир або чекати ранку.

Якщо ж продовжити шлях з поломкою, то в умовах обмеженої видимості водій зустрічного авто може неправильно визначити ваші габарити, що сильно збільшує ризик аварії. Він може, наприклад, подумати, що назустріч йому рухається мотоцикл.

Збільшує ризик ДТП і рух автомобіля з непрацюючими задніми ліхтарями. Водії такі машини помічають занадто пізно.

Особливості руху в тумані

Оптичний обман. За статистикою, з усіх аварій, що трапилися в тумані, майже 80% - зіткнення з авто, що йдуть попереду. Справа в тому, що очам людини всі предмети в тумані представляються приблизно в два рази віддаленими, ніж насправді.

Крім усього іншого, в тумані змінюється колір всіх предметів, крім червоного. Жовтий колір в тумані стає червонуватим, а зелений - жовтуватим.

Світло фар. В тумані потрібно їхати тільки при ближньому світлі фар, який в якійсь мірі ще висвітлює дорогу. Але краще використовувати протитуманні фари з низьким і широким пучком світла. Якщо ввімкнути дальнє світло, то воно, відбиваючись в водяних краплях, створює непрозору середу і засліплює водія.

Габарити. Габаритні вогні призначені для візуального позначення розмірів рухомого автотранспорту, або трпанспорту, який зупинився. Їх потрібно включати і восени, і взимку, і навесні, а вдень - бажано разом з ближнім світлом. Але в тумані часто виникає ситуація, коли фари не допомагають. Тому включають «аварійку».

Габарити авто

Бувають ситуації, коли водій через технічну несправність змушений в туман зупинити автомобіль в місці, де зупинка і стоянка забороняються або просто в ряду. В цьому випадку водій зобов'язаний включити «аварійку», а якщо вона несправна або її немає - виставити на відстані 26-30 м за машиною знак аварійної зупинки або червоний ліхтар.

Керування в тумані: поради, як не потрапити в ДТП

Гальмуйте двигуном

Багато автомобілістів не можуть зберегти контроль над автомобілем в екстреній ситуації, особливо це стосується прийомів гальмування. При появі перешкоди водій просто натискає на педаль гальма. Влітку цього цілком достатньо, щоб вчасно зупинитися, а взимку - ні. Автомобіль йде юзом (без ABS), або гальмівний шлях збільшується на 2-3 метра.

Досвідчені водії рекомендують гальмувати короткими качками. Сально натиснути на педаль і відпустити її кілька разів, поки автомобіль не зупиниться, а пригальмовувати плавним і легким натисканням на педаль.

Для підвищення ефективності гальмування використовують гальмування двигуном, швидко переходячи з підвищеною на знижену передачу. Досвідчені водії рекомендують не натискати на педаль зчеплення до повної зупинки автомобіля. Навіть якщо двигун затихне, зекономлені сантиметри врятують від зіткнення.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Обережно, пішоходи!

При тумані досить часто трапляються ДТП за участю пішоходів, так як водії помічають їх в самий останній момент (іноді вони їх взагалі не бачать). Нещодавно Верховна Рада України прийняла законопроект, згідно з яким пішоходи в темний час доби або в умовах поганої видимості повинні мати на одязі світловідбиваючий елемент. Очікується, що це допоможе знизити кількість ДТП з їх участю.

Раніше німецький автомобільний клуб ADAC закликав водіїв обов'язково знімати верхній одяг в автомобілі взимку.