В Україні під час війни з російськими окупантами військово-транспортний обов'язок можуть розширити на нову категорію громадян. Відповідні поправки пропонують внести до законопроєкту №10449 щодо посилення мобілізації.
Законопроєкт №10449 зареєстрували у Верховній Раді у січні 2024 року. У лютому народні депутати прийняли його за основу, тобто затвердили у першому читанні.
У процесі доопрацювання законопроєкту №10449 до нього було внесено понад 4000 поправок. Наразі ці поправки розглядають у профільних Комітетах Верховної Ради, зокрема у Комітеті ВР з національної безпеки.
Комітет ВР із національної безпеки не заперечує проти поправки, яка передбачає дію військово-транспортного обов'язку на автовласників, у яких у власності перебувають два та більше транспортних засобів однієї категорії.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Військово-транспортний обов'язок встановлюється на період військового стану для того, щоб задовольнити потреби ЗСУ у транспортних засобах. Його мають виконувати не лише державні та комерційні організації, підприємства, а й фізичні особи, які володіють транспортними засобами.
Автори поправки, згідно з якою військово-транспортний обов'язок повинні виконувати організації та громадяни, у яких у власності перебувають два і більше транспортних засобів однієї категорії, хочуть захистити інтереси громадян, які мають лише один транспортний засіб однієї категорії. Передбачається, що такий ТЗ потрібен для сім'ї, для роботи.
Порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначає Кабмін. Виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації здійснюється відповідно до Мобілізаційного плану. Вилученням таких ТЗ займаються співробітники ТЦК. Транспортні засоби мають бути повернені власникам упродовж 30 днів після оголошення демобілізації. Якщо ТЗ пошкоджено під час війни, то його власник може отримати компенсацію. Порядок компенсації визначає Кабмін.
Після оголошення загальної мобілізації ТЗ, призначені для ЗСУ, не можна продавати, якщо через це їх не можна буде передати до ЗСУ.
Слід зазначити, що законопроєкт №10449 передбачає тимчасове позбавлення можливості керувати автомобілями для громадян, які порушують порядок мобілізації, тобто ухиляються від мобілізації. Дані про таких автовласників будуть внесені до баз даних і реєстрів. Поліцейські зможуть виявляти ухилянтів під час зупинки автомобілів. Очікується, що поліцейським дадуть право вручати повістки.
Нагадаємо, раніше стало відомо, якими в Україні будуть нові акцизи на бензин та дизельне паливо.