В Україні у 2024 році знову почали з'являтися у великій кількості так звані "бочки", які продають контрафактний бензин, дизельне паливо та автогаз. Про це розповів експерт консалтингової компанії "А-95" Артем Куюн.
За його словами, нові підпільні заправки у вигляді "бочок" зараз відкриваються по всій Україні, у тому числі у Києві та Київській області, у південних та східних регіонах країни. При цьому Артем Куюн зазначив, що одним із лідерів по "бочкам" вже давно є Львів. До речі, раніше директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн повідомив, що станом на серпень 2024 року у Львові та Львівській області налічується понад 100 "бочок". Насправді їх може бути значно більше, адже це дані із відкритих джерел.
Артем Куюн підкреслив, що нелегальні "бочки" становлять небезпеку не тільки для держави, а й для звичайних автомобілістів. По-перше, тому що на таких підпільних заправках зазвичай продають неякісне паливо. Особливо це стосується бензину.
Раніше дослідження Інституту споживчих експертиз багато разів показували, що "бочки" продають паливо, в якому міститься надмірна кількість шкідливих речовин, зазвичай більша, ніж у паливі, яке продають дешеві мережі-дискаунтери та регіональні мережі АЗС. Наприклад, у дизельному паливі з "бочки" виявили надмірний вміст сірки – 17 мг/кг, хоча норматив – не більше 10 мг/кг.
Популярні зараз
Нацбанк України зробив заяву з приводу блокування карток за перевищення зарплатних лімітів
Українців закликали зробити запас води та їжі щонайменше на три дні
Експерти назвали найкращі вживані автомобілі у різних сегментах
У бензині, який продають "бочки", може бути до 40% бензолу і навіть більше. Якщо заправляти автомобіль таким паливом, то дуже швидко почнуться проблеми з двигуном і з паливною системою.
По-друге, "бочки" зазвичай недоливають палива покупцям. Так, дослідження Інституту споживчих експертиз, проведене у квітні 2024 року, показало, що на нелегальній "бочці" залили сплаченого бензину менше майже на 5%, тобто 2 гривні 30 копійок на одному літрі.
По-третє, торгівля без каси. По-четверте, нелегальне працевлаштування. По-п'яте, технологічна небезпека.
Артем Куюн вважає, що є дві причини того, чому в Україні стало більше нелегальних "бочок". Перша причина – невеликі нафтотрейдери намагаються не потрапити до поля зору податкової. Друга причина – великий попит на дешеве паливо.
Слід зазначити, що кількість нелегальних "бочок" в Україні різко скоротилася у 2022 році, після того, як Кабмін знизив ПДВ на паливо з 20 до 7%. Наразі ПДВ на паливо вже знову збільшили до довоєнного рівня.
Нагадаємо, раніше водіям розкрили таємницю оптимальної швидкості для економії палива.