У деяких автошколах з кандидатів у водії, які самостійно готувалися до теоретичного іспиту на отримання водійського посвідчення, вимагають заплатити до 8000 гривень, перш ніж допустити їх до практичних занять. Про це повідомило Суспільне.
З 30 листопада 2023 року кандидати у водії можуть готуватися до теоретичного іспиту в автошколі або самостійно, кому як зручніше (до практичного іспиту, як і раніше, потрібно готуватися тільки в автошколі). Це було зроблено тому, що під час війни із російськими окупантами не всі можуть відвідувати заняття в автошколах.
Нововведення корисне, і багато кандидатів у водії ним уже скористалися. Однак, як виявилося, не все так просто.
За даними Суспільне, у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях трапляються випадки, коли автошколи відмовляють кандидатам у водії у підготовці до практичного іспиту, якщо вони не вивчали в них теорію. Або деякі автошколи просять у кандидатів у водії, які навчали ПДР самостійно, так званий "реєстраційний внесок" чи "плату за сертифікат".
Суспільне повідомило, що, наприклад, в Івано-Франківську в акредитованих автошколах з кандидатів у водії, які самостійно вивчали ПДР, "реєстраційний внесок" становить від 5500 до 8000 гривень. Яка ситуація щодо цього питання в інших областях України – журналісти не уточнили.
Сервісні центри МВС не можуть втручатися у систему ціноутворення автошкіл. Вони можуть лише перевіряти матеріально-технічну базу, щоб вона відповідала навчальним програмам. А українське законодавство не забороняє автошколам встановлювати "реєстраційний внесок" для кандидатів у водії, котрі самостійно готувалися до теоретичного іспиту.
Тим часом, влітку 2023 року в Україні запровадили адміністративну відповідальність за порушення під час підготовки водіїв до керування ТЗ. Так, співробітників автошкіл тепер за порушення під час підготовки водіїв штрафують на суму від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також усувають від роботи на 1 рік. Це якщо немає ознак кримінального правопорушення.
Нагадаємо, влітку 2023 року МВС посилило контроль за складанням теоретичних та практичних іспитів у сервісних центрах. Наприклад, у класах для теоретичного іспиту тепер має бути по чотири відеокамери з аудіозаписом. Таке ж обладнання має бути і в автомобілях для практичного іспиту.
Раніше стало відомо, що київська компанія обдурила 70 людей, обіцяючи їм купити та доставити автомобілі із США.