Today.ua

У Міноборони повідомили, у кого можуть вилучити автомобілі для ЗСУ

На потреби ЗСУ автомобілі, спеціальну техніку та інші транспортні засоби у разі потреби можуть вилучити у органів виконавчої влади, підприємств та у фізичних осіб, але за одним виключенням. Про це розповів речник українського Міноборони Дмитро Лазуткін.

Вилучення автомобілів на потреби Збройних сил України (військово-транспортний обов'язок) передбачає військовий стан, який у нашій країні запровадили у лютому 2022 року через початок повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ. Проте до травня 2024 року військово-транспортний обов'язок міг трактуватися по-різному. Це призводило до різних зловживань.

Так, у березні 2022 року в Запоріжжі співробітник ТЦК та СП незаконно вилучив з автостоянки для української армії чотири вантажівки та один мікроавтобус на загальну суму близько 11 млн грн. При цьому він не мав встановлених лімітів вилучення ТЗ та відповідних документів від місцевої влади, що регламентують мобілізацію транспортних засобів для підприємств.

Відносно цього співробітника ТЦК відкрили кримінальне провадження за ч. 5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України (Перевищення влади чи службових повноважень в умовах воєнного стану). Максимальне покарання за цією статтею – 12 років позбавлення волі.

Новий закон про мобілізацію та військовий облік, який набув чинності 18 травня 2024 року, регламентує військово-транспортний обов'язок. Якщо необхідно, то на потреби ЗСУ можуть вилучити машини у органів центральної та місцевої виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій, установ, а також у громадян (тобто у фізичних осіб).

Але у громадян на потреби ЗСУ вилучити автомобіль можуть лише у тому випадку, якщо їх декілько у володінні. Якщо громадянинові належить один транспортний засіб, то його не можна реквізувати для армії. Для ЗСУ у громадян можуть вилучити тільки такі транспортні засоби, які мають гарну прохідність. Тобто, наприклад, пікапи та позашляховики, а не седани чи хетчбеки.

При реквізиції ТЗ на потреби ЗСУ складається відповідний акт, у якому зазначається вся необхідна інформація. Обов'язково в цьому документі має бути зазначена оціночна вартість транспортного засобу, адже на підставі цього власник зможе отримати грошову компенсацію у разі знищення ТЗ.

У тому випадку, якщо власник не погоджується з оціночною вартістю свого транспортного засобу, то він може її оскаржити в судовому порядку. Усі вилучені транспортні засоби для ЗСУ мають повернути власникам протягом 30 днів після оголошення демобілізації.

Раніше ми повідомили, що не всі українці зможуть перереєструвати автомобілі в сервісних центрах МВС.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ