За перші 2,5 місяця 2021 року в Україні відбулися серйозні зміни в правилах дорожнього руху. Збільшилися в кілька разів штрафи, посилилася кримінальна відповідальність за порушення правил дорожнього руху, поліцейські тепер можуть зупиняти автомобіль практично без причини. Ми зібрали всю інформацію про нові норми: діючі, і ті, які планують ввести.
Змінилися правила перевезення дітей
У ПДР внесені особливі вимоги до установки дитячих утримуючих систем. Водії тепер зобов'язані під час перевезення дітей, зріст яких менше 145 см, використовувати автокрісла. За недотримання цієї вимоги передбачається штраф в 510 гривень.
Профілактичні зупинки поліцейськими з 22:00 до 8:00
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який дає право поліцейським в будні дні з 22:00 до 8:00, а також цілодобово у вихідні та святкові дні зупиняти автомобіль, навіть якщо водій не порушував ПДР. Мета - перевірити, чи не перебуває водій у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.
Нові правила поведінки під час зупинок: руки на кермі, не виходити з авто
Виходити з автомобіля потрібно тільки на вимогу поліцейського. Пасажир теж повинен бути на своєму місці до відповідного розпорядження поліцейського, а на його вимогу - вийти з салону.
Забрати машину на штрафмайданчик можуть без понятих
Тепер правоохоронці не зобов'язані залучати понятих при тимчасовому вилученні автомобіля, але тільки в тому випадку, якщо затримання проводиться з фото- і відеозйомкою.
Штрафи з камер автофіксації за проїзд по смузі громадського транспорту
Іспит для отримання прав буде проводитися по-іншому
МВС розробило проект постанови про зміну порядку видачі посвідчень водія. У ньому говориться, що здати "практику" після теорії можна буде протягом 2 років після здачі "теорії" водіння, а не протягом 3 місяців.
Проект пропонує здавати водіння для категорій В, С1, С, D1, D в умовах дорожнього руху на певних маршрутах, а не на майданчиках навчання, як зараз.
Водійські права будуть містити більше інформації
МВС хоче розширити інформацію в водійських правах. Наприклад, якщо автомобіліст носить контактні лінзи, то ця інформація буде міститися в водійських правах. Відповідна позначка з'явиться і в разі, якщо водій здавав іспит водіння на автомобілі з автоматичною коробкою передач.
З'являться поліцейські автомобілі-техстанції
Українська поліція вже отримала 30 автомобілів-техстанций Renault Master. Тепер залишилося врегулювати на законодавчому рівні статус таких машин.
Штрафи збільшилися, за деякі порушення посилено кримінальну відповідальність
Тепер якщо водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння, його будуть штрафувати на 17 тисяч гривень. Якщо його протягом одного року вдруге виявлять п'яним за кермом, то тоді штраф складе 34 тисячі гривень.
Третє порушення за рік буде каратися ще суворіше - штраф в 51 тисяч гривень, позбавлення водійських прав на 10 років і конфіскація машини.
За відмову від тесту на наявність алкоголю в крові штраф становить 17 тисяч гривень. Крім того, за перевищення швидкості на 20-50 км/год штраф тепер становить 340 гривень, а на більш ніж на 50 км/год - 1 700 гривень.
Якщо водій, який скоїв ДТП, втік з місця злочину, то його буде чекати штраф в 3 400 гривень. За їзду без ременя безпеки штраф 340 гривень.
Крім того, тепер водія, який порушив ПДР в стані алкогольного сп'яніння, в залежності від тяжкості завданих потерпілому тілесних ушкоджень можуть позбавити волі на термін до 12 років.
За порушення правил безпеки дорожнього руху в стані алкогольного сп'яніння не будуть звільняти від кримінальної відповідальності у зв'язку з каяттям, з примиренням сторін і т.д. Такі особи тепер не можуть розраховувати на умовно-дострокове звільнення.
Раніше МВС запропонувало в тисячу разів збільшити штраф за непристебнутий ремінь безпеки, щоб знизити кількість ДТП зі смертельним результатом.