Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики розглянув доопрацьований урядовий законопроєкт щодо підвищення податків і зборів та запровадження нових податків, й рекомендував народним депутатам прийняти його за основу. Про це повідомив голова цього парламентського Комітету Данило Гетьманцев.
До законопроєкту щодо наповнення державного бюджету України було внесено кілька правок. Дві з них безпосередньо торкаються українських автомобілістів.
По-перше, із законопроєкту прибрали пропозицію Кабміну щодо запровадження в Україні обов'язкового військового збору в 15% при першій реєстрації нових та вживаних автомобілів. По-друге, уточнили авансовий внесок із АЗС.
Проти військового збору у 15% під час першій реєстрації нових та вживаних автомобілів були автоімпортери. Вони стверджували, що через цей податок в Україні продажі нових автомобілів впадуть на 30-70%, а деякі автомобільні бренди взагалі можуть піти з українського ринку. Надходження грошей до державного бюджету з цього джерела знизяться.
Проти авансового внеску з АЗС були деякі оператори роздрібного паливного ринку, експерти паливного ринку тощо. Але уточнений авансовий внесок із АЗС теж критикують.
Так, експерт паливного ринку Дмитро Леушкін вважає, що щомісячний авансовий податок на прибуток з однієї АЗС вигідний великим операторам роздрібного паливного ринку та є кроком у бік монополізації ринку. А ось мережам АЗС, які працюють у сегменті дискаунтерів, доведеться дуже важко. Деякі з них не зможуть платити щомісячний авансовий платіж з однієї АЗС (з магазином) у розмірі 80 000 грн (пропонується також авансовий платіж 60 000 грн з АЗС без магазину), і вони просто зникнуть. На його думку, великі мережі АЗС легко відбиватимуть щомісячні авансові платежі з АЗС, продаючи водіям каву, чай та хот-доги.
Очікується, що податки у нашій країні підвищать та запровадять нові податки з 1 жовтня 2024 року. Такий прогноз раніше зробив голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів та дилерів Олег Назаренко.
Як позначиться на ринку запровадження щомісячного авансового платежу з кожною АЗС? Деякі експерти паливного ринку впевнені, що це призведе до зростання цін на бензин, дизельне паливо та автогаз.