Якщо автомобілі українців знищені внаслідок злочинних дій російських окупантів, то інформацію про них все одно потрібно декларувати до того моменту, як транспортні засоби знімуть з обліку. Про це розповіло Національне агентство з питань запобігання корупції.
У повідомленні НАЗК йдеться про те, що дані про автомобіль, знищений (або пошкоджений до такого стану, що його не можна експлуатувати) внаслідок злочинних дій російських окупантів, або залишений на тимчасово окупованій території, потрібно відображати в розділі 6 "Цінне рухоме майно – транспортні засоби" декларації до зняття цього знищеного ТЗ з обліку.
Власники знищених автомобілів можуть звернутися до будь-якого територіального сервісного центру МВС та замовити послугу вибракування транспортного засобу. Це дозволить зняти автомобіль із обліку. Але треба довести факт, що автомобіль знищено внаслідок злочинних дій російських окупантів. Наприклад, доказом може бути посилання на новину прокуратури тієї чи іншої області про те, що відкрито кримінальне провадження за фактом обстрілу російськими окупантами того чи іншого населеного пункту, району (де знаходився автомобіль).
Документами, що підтверджують знищення ТЗ, можуть бути матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна, довідки поліції, офіційні висновки інших установ чи організацій, які уповноважені засвідчувати факт знищення майна тощо.
Слід зазначити, що внаслідок злочинних дій російських окупантів, які у лютому 2022 року розпочали повномасштабне вторгнення в Україну, знищено десятки тисяч автомобілів українців. Точна цифра не відома, але їх понад 100 тисяч.
В Україні поки що немає ефективного механізму виплати компенсації за знищене під час війни ТЗ. Цей механізм лише напрацьовується.
Наприклад, законопроєкт №11001, зареєстрований у Верховній Раді у лютому 2024 року, пропонує урегулювати це питання на законодавчому рівні. Цивільний кодекс України хочуть доповнити нормою щодо забезпечення гарантування права постраждалих громадян на отримання компенсації за пошкоджені та знищені транспортні засоби внаслідок вторгнення в Україну російських окупаційних військ. Грошову компенсацію планують виплачувати за рахунок "країни-агресора" та "відповідних фондів на відновлення України". Наразі цей документ перебуває на розгляді у профільному парламентському Комітеті з питань правової політики.
Раніше мешканець Волинської області продав 15 автомобілів, ввезених в Україну як гуманітарну допомогу для ЗСУ, але відбувся штрафом.