Вилучення автомобілів та інших транспортних засобів під час воєнного стану відбувається на підставі рішень місцевих державних адміністрацій. Про це розповів речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін.
За його словами, на потреби ЗСУ можуть вилучити не лише автомобілі, а також дорожньо-будівельні та сільськогосподарські машини, сільськогосподарську техніку. Тобто вантажівки та машини, які підходять для будівництва фортифікаційних споруд.
Речник Міноборони уточнив, що вилучення ТЗ під час війни здійснюється ТЦК, СБУ, розвідкою на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюють розпорядження. При вилученні ТЗ обов'язково має бути оформлений акт приймання-передачі. У цьому документі зазначається, наприклад, технічний стан ТС та його ринкова вартість.
Нагадаємо, з 18 травня 2024 року в Україні набуде чинності новий закон, що регламентує мобілізацію та військовий облік. У ньому міститься норма про вилучення автомобілів у фізичних осіб на потреби ЗСУ. В Україні й раніше існував військово-транспортний обов'язок, але в новому законі його регламентували.
Так, на потреби ЗСУ у приватних осіб можуть вилучати автомобілі, якщо вони мають кілька транспортних засобів однієї категорії. При цьому вилучатимуть лише ті автомобілі, які підходять для фронту та прифронтових ділянок. Наприклад, позашляховики та пікапи. А ось седани, хетчбеки і тим більше кабріолети навряд чи вилучатимуть. Для фронту вони не підходять.
У новому законі про мобілізацію та військовий облік також передбачено тимчасове обмеження на право керування транспортними засобами для осіб, які порушують правила мобілізації. Ухилянтами вважатимуть усіх чоловіків віком від 18 до 60 років, які протягом 60 днів після набрання чинності законом не з'являться до ТЦК для уточнення своїх військово-облікових даних.
Позбавлятимуть права керування автомобілем через суд за заявою начальника ТЦК, якщо поліція не зможе доставити ухилянта для уточнення військово-облікових даних.
Тим часом, в Україні пропонують на законодавчому рівні дозволити конфіскацію автомобілів та спецтехніки на потреби ЗСУ у водіїв, які керують ТЗ у стані алкогольного сп'яніння. З такою ініціативою виступили депутати Рівненської обласної ради. У деяких областях та містах України влада вже запровадила таку практику. Але це ініціатива місцевої влади. На законодавчому рівні в Україні такої конфіскації ТЗ не передбачено.
Нагадаємо, раніше експерти назвали моторну оливу, яка потрібна влітку автомобілю з великим пробігом.