В Україні законодавство забороняє керування автомобілем з використанням тонованого скла, але є певні винятки. Сьогодні ми розповімо про те, як діяти водієві, якщо поліцейський звинувачує його у незаконному тонуванні автомобіля.
П.31.4.7 Правил дорожнього руху забороняє їздити українськими дорогами на автомобілях з тонованим склом. За це передбачено адміністративне покарання за ч.1 ст. 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штраф становить 340 грн, а якщо таке правопорушення правоохоронці фіксують повторно протягом одного року, то можуть забрати посвідчення водія на строк від 3 до 6 місяців. У деяких випадках водія можуть піддати адміністративному арешту на 5-10 діб.
Але українське законодавство допускає тонування скла автомобілів зі світлопропусканням лобового скла не нижче 75%, а іншого скла – не нижче 70%. А от дзеркальне тонування в нашій країні взагалі перебуває під забороною.
Якщо поліцейський звинувачує водія у незаконному тонуванні автомобіля та хоче скласти адміністративний протокол, то потрібно вимагати провести вимірювання світлопропускання скла спеціальним приладом (тауметром). Якщо правоохоронець не провів вимірювання світлопропускання скла автомобіля тауметром, то це є підставою для того, щоб оскаржити штраф у суді.
Популярні зараз
Деяким пенсіонерам у січні додатково виплатять 570 грн
У ТЦК пояснили, в які частини можуть мобілізувати чоловіків віком від 50 років
Німеччина може передати Україні бойові машини піхоти RCT30 Boxer
Однак іноді поліцейські визначають візуально світлопропускання скла. Вони стверджують, що визначення світлопропускання скла з допомогою відповідного приладу не відповідає вимогам закону, т.к. згідно з пунктом 7.8.1. ДСТУ 3649:2010 на відповідність вимогам, зазначеним у пункті 6.8.6, перевіряють візуально. Інструкцією МВС № 1395 від 07.11.2015 щодо оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих не в автоматичному режимі, не передбачено внесення до постанови відомостей про технічний засіб, яким здійснено фото чи відеозапис.
Але суди часто скасовують такі штрафи. Так, у березні 2024 року Богуславський районний суд Київської області у своєму рішенні у справі № 358/2034/23 вказав, що згідно з п.2.2.4 ГОСТ 5727-88 світлопропускання вітрового скла має бути не менше 75%.
Ступінь світлопропускання скла визначається відповідно до ГОСТ 27902-883 за допомогою сертифікованого Науково-технічною комісією з метрології та вимірювальної техніки тауметра за таких умов: температура повітря: 20 ± 5 °С; тиск: 80-106 кПа; відносна вологість повітря: 60±20%.
Раніше ми повідомили, що в Україні хочуть запровадити новий штраф для водіїв 34 000 грн.